CUDO

Zaktualizowano: 7 wrz 2020

Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO), powstało z myślą o wprowadzeniu ciągłej i sprawnej obsługi obrotu towarowego. Polega na rozdzieleniu miejsca przedstawienia towaru od miejsca elektronicznej obsługi zgłoszenia celnego, w ramach właściwości jednego naczelnika urzędu celno-skarbowego (zazwyczaj jedno województwo). Owe rozdział funkcji powoduje, że wskazanie przesyłek do kontroli jest oparte wyłącznie na jednym i scentralizowanym modelu analizy ryzyka i przebiega wg. jednolitych standardów, przez co kontrole te są nie tylko skuteczniejsze ale także mniej uciążliwe dla przedsiębiorców. W rezultacie system dokonywania odpraw staje się bardziej płynny, a odprawy towarów są krótsze.  


Zamiarem władz celnych jest aby CUDO docelowo zapewniło pełną, całodobową obsługę zgłoszeń celnych, także w dni wolne od pracy, niedziele i święta. Koncepcja ta będzie wdrażana etapami, tak aby zapewnić ciągłą i sprawną obsługę obrotu towarowego.


Uwaga! CUDO, mimo wielu podobieństw,  nie można mylić z odprawą scentralizowaną. Odprawa bowiem realizowana w ramach CUDO obejmuje zasięgiem tylko obszar jednego województwa, jednocześnie nie wymaga ani dodatkowego pozwolenia ani też uprawnień AEO. 
#współpraca #strategiabiznesowa

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie